OD ISKRE DO DINAMA
Iz Saveza nogometnog područja Varaždin 18. kolovoza 1976. godine stigla je u Radoboj obavijest: za NK Radoboj registrirani su: MARIJAN ŠVALJEK, STJEPAN TUŠEK, ZVONKO DRAGANIĆ, IVAN MEDVEDEC, VIKTOR SVEDRUŽIĆ, STJEPAN POTOČKI, JOSIP GROBOTEK, JOSIP BOROVEČKI, JANKO JAMBREK, ANDRIJA JAMBREK, IVAN SIROVEC, ZDRAVKO MILJAN i ZLATKO TUŠEK.
Bili su to prvi registrirani igrači novoosnovanog nogometnog kluba. NK Radoboj ukljućen je u redovito natjecanje grupe Zagorje i početkom rujna 1976. godine u Začretju igra prvu službenu utakmicu. Protivnik je Iskra iz Lobora. Radoboj bilježi svoju prvu službenu pobjedu . Rezultat 3:2, a trideset i pet godina kasnije u Radoboj dolazi prvak Hrvatske, pobjednik Kup natjecanja Hrvatske i sudionik natjecanja u Ligi prvaka Dinamo iz Zagreba da bi odigrao službenu utakmicu protiv Radoboja u okviru prvog kola Nogometnog kupa Hrvatske za sezonu 2011./2012.Kako je sve počelo i što se kroz tih 37 godina događalo? Evo kratke kronologije zbivanja.
Nakon dugotarjnih priprema na inicijativu tadašnje omladinske organizacije Mjesne zajednice Radoboj na čijem je čelu tada bio sada pokojni Rudolf Broz, 27. prosinca 1975. godine održana je osnivačka skupština na kojoj je donijeta odluka o utemeljenju Nogometnog kluba Radoboj, usvojem je Statut kluba i izabrano rukovodstvo. Dužnost prvog predsjednika preuzima tadašnji uspješni direktor Tiskare Ljudevit Gaj Krapina, Milivoj Ranogajec, rođeni Radobojčan. Za tajnika je izabran tadašnji matičar u Mjesnom uredu Radoboj Josip Borovečki, a trenerom je imenovan nastavnik u Radobojskoj osnovnoj školi, Gabrijel Mežnarić. Uslijedile su aktivnosti na službenoj registraciji Kluba i prikupljanju budućih igrača. Sve je to obavljeno do početka natjecateljske sezone 1976/77. kada se ime NK Radoboj po prvi put pojavljuje u službenim dokumentima Saveza nogometnog područja Varaždin kamo su nogometni klubovi iz Zagorja tada pripadali.Kako u Radoboju nema igrališta, utakmice se igraju u Začretju a potom u Krapini. Dvije godine kasnije osniva se Međuopćinski nogometni savez Hrvatskog zagorja i NK Radoboj nastavlja natjecanje u okviru III. Nogometne lige .
Tu se natjeće do kraja sezone 1980/81. kada zauzimanjem drugog mjesta prelazi u viši rang natjecanja. Tadašnja Skupština SIZ-a za fizičku kulturu općine Krapina proglašava NK Radoboj najboljom sportskom ekipom na području Općine Krapina u 1981. godini. U jesen te godine po prvi put u redovito natjecanje uključuje se i juniorska ekipa, koja sve do današnjih dana ostvaruje zapažene rezultate i izvor je mnogih kvalitetnih nogometaša, koji igraju pored Radoboja i u mnogim drugim klubovima širom Zagorja pa i van granica današnje Republike Hrvatske.
Kraj natjecanja u tadašnjoj III. Nogometnoj ligi Hrvatskog zagorja bio je za NK Radoboj više nego zanimljiv. Prije zadnjeg kola na čelu je NK Radoboj i preostaje utakmica protiv drugoplasiranog Igrišća na starom Zagorčevom igralištu u Krapini. Radoboju treba nerješen rezultat da bi ostao na čelu ljestvice i osigurao plasman u viši rang natjecanja. Tadašnja uprava kluba organizira masovnbi odlazak navijača iz Radoboja u Krapinu. Radobojska limena glazba mimohodom ulicama Krapine poziva i brojne Krapinčane na utakmicu i sve je spremno za veliko slavlje. No, događaji se ne odvijaju u željenom smjeru. Radoboj ne ostvaruje prednost jer ne postiže zgoditak iz kaznenog udarca, a Igrišće postiže dva gola. Marijan Valjavec smanjuje rezultat na 2:1, ali snage za još jedan zgoditak nije bilo i Igrišće
pobjeđuje, postaje prvak, a među brojnim navijačima Radoboja tuga. No nije dugo trajala. Dolazi do reorganizacije natjecanja i Radoboj uz Igrišće ide u viši rang natjecanja.
ZLATNE GODINE
Uz organizaciju odigravanja službenih i prijateljskih utakmica uprava kluba aktivno radi na izgradnji igrališta u Radoboju. Nakon odabira lokacije slijedi otkup zemljišta i početak gradnje. Zahvaljujući prije svega sredstvima iz samoupravne zajednice za fizičku kulturu Općine Krapina i Mjesne zajednice Radoboj igralište je igrađeno i 14. tranja 1985. godine na njemu se igra prva službena utakmica.
Trebalo je još mnogo truda i novaca da se izgrade klubske prostorije i igralište dovede u stanje kakovo je danas.Prvih godina nogometaši su se presvlaćili u prostorijama nedovršene kuće jednog od najpoznatijih centarfora Radoboja Josipa Horvata, da bi se potom svlačionica preselila čak u središte Radoboja u prostorije Zadružnog doma udaljenog od igrališta više stotimna metara te nakon toga u prostorije OŠ Radoboj.
U drugoj Zagorskoj nogometnoj ligi Radoboj se natječe do sezone 1984/85. kada ponovno seli u treću ligu. Zahvaljući talentiranoj novoj generaciji nogometaša Radoboj se već iduće godine vraća u drugu ligu, a 1991. postaje član prve nogometne lige Hrvatskog zagorja.
Najznačajnije razdoblje za NK Radoboj svakako je ono od 1992. do 1998. godine. Na sportskom planu NK Radoboj tada ulazi u treću hrvatsku nogometnu ligu, natječe se sa klubovima iz Zagorja, Karlovca, Zagreba sve do Ogulina i ostvaruje zapažene rezultate. Značajni datum za povjest NK Radoboj je 24. kolovoza 1994. godine kada na otvaranje novouređenog igrališta i klubskih prostorija dolazi tadašnja Croatia, sadašnji Dinamo iz Zagreba, da bi 7. lipnja 1995. tu gostovala i mlada reprezentacija Hrvatske odigravši prijateljsku utakmicu sa domaćinom. Svakako treba spomenuti da su za to najzaslužniji uz kvalitetne nogometaše članovi tadašnje uprave koju su predvodili Zdenko Vidović i Andrija Šalković.
Naime , desetak radobojhskim mladih poduzetnika među kojima su bili: Andrija Šalković, Josip Poljak, Zdenko Vidović, Stjepan Poljak, Željko Šalković, Stjepan Herak, Martin Jurinjak, Slavko Švaljek i Branko Jurinjak uz administrativnu podršku Vinka Rihatra uložili su znatna vlastita financijska sredstva i mnogo truda da bi Radoboj dobio novo vrlo zapaženo mjesto u nogometu.
NAJBOLJI NOGOMETAŠI ZAGORJA U RADOBOJU
Kroz Nogometni klub Radoboj od početka 1976. godine do danas prošlo je više stotina mladih, koji su igrali za sve ekipe od mlađih pionira do veterana, a mnogi od njih ostavili su vidljv trag u povjesti nogometnog sporta u Hrvatskom zagorju i šire. Spomenimo da su tu dio svojih karijera proveli velikani zagorskog nogometa kao što su Josip Poljak, Božidar Smrekar, braća Ferček, Darko Kamenečki, Stjepan Sirovec, Stjepan Poljak koji kasnije uspješno nastupa za prvoligaše od Dinama i Intera do Slavena zatim Anđelko Švaljek,Ivan Šemnički, Mladen Ferk, Ivan Horvat, Zdravko Koprivnjak, Dražen Šalković, Josip Horvat, Ivan Sirovec, Pero Bočkaj, Radovan i Roman Škrlec, Boris Švaljek, Dubravko Kunštek, Ivan Pretković i mnogi drugi. Ivan Šemnički i Ivan Horvat jedno vrijeme igraju u slovenskim prvoligašima.
Za sve uspjehe kroz proteklih trideset i pet godina zaslužni su i brojni aktivisti, ljudi koji su na razne načine doprinosili ugledu kluba i Radoboja. Nemoguće je na ovom mjestu nabrojiti sve jer ih je više stotina, ali evo imena samo nekih koji su se kroz proteklo razdoblje nalazili na čelnim funkcijama: Milivoj Ranogajec, Vinko Rihtar, Josip Dunaj, Zdenko Vidović, Andrija Šalković , Petar Košutić, Stjepan Oraić i Anđelko Topolovec. Bili su tu i mnogi treneri. Od prvog Gabrijela Mežnarića, preko Stjepana Švaljeka, Ivana Sirovca, Janka Jambreka, Slavka Tepuša, Ivana Šemničkog, Josipa Poljaka, Franje Vincelja, do Dragutina Šalkovića i drugih.
Osvajanjem prvih mjesta u prvenstvonom natjecanju, osvajanjem naslova pobjednika kup natjecanja, osvajanjem prvih mjesta na brojnim turnirima i igrajući mnoge prijateljske utakmice od hrvatskih prvoligaša do klubova iz drugih država i ukupnim sportskim ponašanjem Nogometni klub Radoboj je u proteklih 37 godina osvojio simpatije ljubitelja nogometa u cijelom sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, a sve to potvrđeno i 2011. godine kada je među 32 kluba iz Hrvatske koji su se plasirali u završnicu Hrvatskog nogometnog kluba.
U Radoboj dolazi Dinamo iz Zagreba i igra službenu utakmicu o kojoj pišu i govore sva sredstva javnog informiranja a samim tim Radoboj još jednom, kako Nogometni klub tako i općina postaju tema o kojoj se piše i govori.
Među onima koji su ostavili neizbrisv trag u nastajanju i usponu Nogometnog kluba Radoboj ima nažalost veći broj onih koji nisu više među živima. Umro je veći broj igrača, aktivista i funkcionera i svima njima sadašnje generacije Kluba zahvaljuju i odaju počast rezultatima koje ostvaruju.
NOGOMETAŠI PRIMJER DRUGIMA
Nogometni klub Radoboj od svog je poćetka do današnjih dana uz pripremu i organizaciju natjecanja vodio i vidljivu ulogu na području odgoja mladih. Za razliku od mnogih prvoligaških nogometaša u Radobojskom klubu trenirali su i igrali mnogi koji su završili visoke škole i danas obavljaju značajne dužnosti u gospodarstvu, politici i društvenom životu. Svi oni koji su kroz klub prošli od pionirskih do seniorskih selekcija završili su barem srednju školu i vrijedni su radnici, roditelji i obiteljski ljudi. S posebnim ponosom ističemo činjenicu da su nogometaši Radoboja sudjelovali u Domovinskom ratu od samih početaka do kraja. Bili su i na Plitvicama i na dubrovačkom bojištu, Velebitu u akcijama Blijesak i Oluja i mnogim drugim mjestima, a pojedinci su još uvijek aktivni časnici Hrvatske vojske.
Danas NK Radoboj ima šest ekipa koje su uključene u redovito natjecanje, ima više od stotinu registriranih igrača i zadovoljavajuće uvjete za održavanje treninga i odigravanje utakmica.
Povijest NK Radoboj bilježi trideset sedmu godišnjicu, mnogo je toga što bi valjalo zabilježiti i sačuvati za buduće generacije. Stoga poziv svima koji su sudjelovali u stvaranju te povjesti da sačuvaju dokumente, fotografije i sjećanja jer će za pet godina biti prilika da se uz četrdesetu godišnjicu napiše i izda prigodna knjiga u kojoj bi sve to trebalo zabilježiti.
Radoboj je zahvaljujući otkrivanju nalazišta sumpora, otvaranju rudnika i mogučnostima zapošljavanja većeg broja mještana ostvario na svim područjima zapažene rezultate. Tako je već tridesetih godina prošlog stoljeća tu djelovalo Hrvatsko sportsko društvo «Sokol», Tradiciju je eto nastavio Nogometni klub, koji je dao poticaj za osnivanje brojnih sportskih udruga i organiziranje raznovrsnih sportskih aktivnosti na ovom području. Danas na području općine Radoboj djeluje desetak sportskih udruga, od nogometa, motosporta, odbojke, borilačkih sportova, preko palaglajdera, atletike i biciklizma do lovaca i kuburaša. Sve to nebi bilo moguće da Općina unatoć nepovoljnim gospodarskim i financijskim uvjetima ne izdvaja za ovu sredinu značajna sredstva za razvoj sportskih aktivnosti.NK RADOBOJ svojim djelovanjem desetljećima s ponosom promiće ime Radoboja i na taj naćin opravdava sredstva i trud koji se ulažu za njegovo djelovanje.